Piosenka jest dobra na wszystko!

nauka angielskiego z piosenkami
 

Difficult? Hard? Tough? Demanding? Czy takich przymiotników użylibyście, aby opisać po angielsku obecnie niemiłościwie panującą sytuację?

B yć może to nas czasem przerasta (it is beyond us ). Myśli o przyszłości tłoczą się w głowie. Jeśli tak, to najwyższy czas na relaks i ucieczkę od tych myśli. Dobrym sposobem może być film czy słuchanie ulubionych piosenek, najlepiej po angielsku. Wtedy można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu (to kill two birds with one stone ) – wrzucić na luz (to take it easy )i utrwalić słownictwo lub wsłuchać się w akcent.

Wykorzystanie piosenek w nauczaniu języków obcych jest praktyką stosowaną bardzo często. Dla mnie osobiście jednak w trakcie nauki w szkole czy na kursie językowym było całkowitą stratą czasu. Zawsze czułem się zażenowany, kiedy nauczyciel czy lektor puszczali piosenkę i kazali nam wsłuchiwać się w słowa, a czasem też śpiewać. Dlaczego? Dlatego, że najczęściej te piosenki nie były w moim guście. Publiczne okazywanie swojego beztalencia wokalnego też nie zalicza się do komfortowych czynności. Ale koncepcja wykorzystania piosenek do nauki własnej jest jak najbardziej trafiona! Kiedy słuchasz sobie muzyki w zaciszu domowym dla relaksu, to sprawia ci to przyjemność. A nauka języka przede wszystkim powinna być przyjemna, żeby była efektywna.

Na okoliczność korona-kryzysu możecie powrócić do swoich ulubionych playlist czy starych przebojów i wsłuchać się w słowa, lub skorzystać z kilku podpowiedzi, które dla Was zestawiłem.

1Jeśli na przykład uważasz, że świat się zapędził, że to, co się obecnie dzieje, jest wynikiem wielu zaniedbań, to Twoje myśli mogą się odbić w piosence Charlesa Bradleya & The Menahan Street Band - The World (Is Going Up In Flames):
This world is going up in flames (stanąć w płomieniach ) and nobody wanna take the blame (wziąć winę na siebie ). Don't tell me how to live my life when you never felt the pain!
2Jeśli z kolei każdy dzień wydaje się taki sam, myślisz o przyszłości i masz nadzieję na poprawę sytuacji to może Buckshot LeFonque pomoże z piosenką Another Day:
Another day staring out of my window (gapić się przez okno ) thinkin' 'bout tomorrow Wishing things would clear. No need to rush (śpieszyć się ) I ain't gonna worry. Any moment my sorrow is bound to disappear.
3Jeśli uważasz, że sytuacja Cię nie dotyczy, tracisz czujność, to możesz znaleźć nawiązanie do tego stanu w piosence Petera Gabriela & Kate Bush - Don't Give Up
Though I saw it all around. Never thought I could be affected (być czymś dotkniętym ). Thought that we'd be the last to go. It is so strange the way things turn. Drove the night toward my home. The place that I was born, on the lakeside (nad jeziorem ). As daylight broke, I saw the earth. The trees had burned down to the ground. Don't give up! You still have us! Don't give up! We don't need much of anything!
4Jeśli już nie możesz wytrzymać na kwarantannie lub w lockdownie, czujesz, że nie dajesz rady – posłuchaj piosenki Hold On zespołu Wilson Phillips
I know there's pain. Why do you lock yourself up in these chains (uwięzić się w tych łańcuchach )? No one can change your life except for you! Don't ever let anyone step all over you. Just open your heart and your mind Is it really fair to feel this way inside? Some day somebody's gonna make you want to turn around and say goodbye. Until then baby are you going to let them hold you down and make you cry. Don't you know? Don't you know things can change. Things'll go your way if you hold on(hold on = wytrzymać, powstrzymać się ) for one more day.
5Pamiętaj, że każdy koniec oznacza początek czegoś innego i nic nie jest dane raz na zawsze – w tym duchu posłuchaj piosenki zespołu Phoenix - If I Ever Feel Better
They say an end can be a start. Feels like I've been buried (zostałem pogrzebany ) yet I'm still alive. It's like a bad day that never ends. I feel the chaos around me. A thing I don't try to deny(zaprzeczać ). I'd better learn to accept that there are things in my life that I can't control.
6Przy całym ciężarze sytuacji pamiętaj jednak, że najważniejsze to to aby być wdzięcznym za wszystko co jest nam dane i cieszyć się życiem pomimo trudności– być może z Billem Withersem i jego piosenką Lovely Day
When the day that lies ahead of me (jest przede mną, ma sie wydarzyć, ma mieć miejsce ) seems impossible to face (stawić czoła ). When someone else instead of me always seems to know the way. Then I look at you and the world's alright with me. Just one look at you and I know it's gonna be a lovely day.
7A na koniec pamiętaj, żeby cieszyć się życiem i pielęgnować miłość, na przykład z Kool & The Gang – i ich piosenką Cherish
Cherish (zdbać, troszczyć się ) the love we have. We should cherish the life we live. Cherish the love! Cherish the life!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *